Fit-out w pytaniach i odpowiedziach
Fit-out to nic innego jak zachęta finansowa, stosowana w celu pozyskania nowych najemców lub nakłonienia obecnych najemców do przedłużenia umów najmu, przyczyniająca się do zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności oferty spółki w dynamicznie zmieniających się standardach rynkowych.
Pod pojęciem fit-outów najczęściej kryje się zwykle wynagrodzenie za prace aranżacyjne, które są wykonywane w wynajmowanym lokalu. Wynagrodzenie to płaci wynajmujący na rzecz najemcy.
Jest to pojęcie bardzo szerokie, które obejmuje zarówno zwrot kosztów wykonanych prac, jak i wynagrodzenie ryczałtowe, uzależnione głównie od powierzchni wynajmowanego lokalu lub obiektu. Również zakres prac wykonywanych w ramach fit-outów może się różnic. Szczegółowe warunki fit-outu każdorazowo reguluje umowa między najemcą i wynajmujący, wielokrotnie stosowne postanowienia znajdują się w samej umowie najmu. W przypadku fit-out postanowienia umów są kluczowe – to od nich w dużej mierze uzależnione jest ich ostateczne rozliczenie na gruncie prawa podatkowego.
W jaki sposób należy rozliczyć fit-outy dla celów podatkowych?
Sposób potraktowania fit-outów dla celów podatkowych jest uzależniony od postanowień umownych (oraz ich realizacji) w zakresie:
∑ uzgodnionych zasad wypłaty środków finansowych;
∑ zakresu prac aranżacyjnych;
∑ określenia, kto jest właścicielem nakładów.
W zależności od ustaleń pomiędzy stronami mogą pojawić się u wynajmującego albo u najemcy:
∑ środki trwałe podlegające amortyzacji (ulepszenia budynków albo odrębne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta