Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne są terminy i właściwe doręczenie

18 października 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Art. 12 § 6 pkt 2 ordynacji podatkowej pełni funkcję ochronną dla podatników, dając im gwarancję, iż poprzez nadanie pisma na poczcie termin do dokonania czynności zostanie zachowany i uniknie on negatywnych konsekwencji z upływem terminu.

Zasady dotyczące obliczania terminów, jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny, zostały określone w art. 12 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 2651 ze. zm., dalej o.p.). Z treści art. 12 o.p. nie wynika, aby normy w nim ujęte dotyczyły kompleksowej regulacji zagadnienia terminów w postępowaniu podatkowym, a jego zakres przedmiotowy odnosi się jedynie do sposobu obliczania terminów we wskazanych rodzajach postępowań. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego ujęte w tym przepisie zasady obliczania terminów odnoszą się zarówno do terminów określonych w prawie materialnym, jak i do terminów procesowych, jego budowa zaś jest przejrzysta (wyrok NSA z 27 lutego 2007 r., sygn. I GSK 654/06).

Zasady wykładni

Na tle tej regulacji Naczelny Sąd Administracyjny poczynił też uwagi dotyczące metod jego wykładni, wskazując, że wykładnia językowa, chociaż stanowi podstawową metodę i jest punktem wyjścia w interpretacji tekstu prawnego, to nie jest jedyną.

Pomocniczo w procesie interpretacji tekstu prawnego można się odwołać do pozajęzykowych metod wykładni, a w szczególności systemowej, która dostarcza argumentów rozstrzygających wątpliwości związane z zastosowaniem art. 12 § 6 pkt 2 o.p. – w przypadku rozpoznawanym przez Naczelny Sąd Administracyjny – do ustalenia momentu złożenia wniosku o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament