Ważne są terminy i właściwe doręczenie
Art. 12 § 6 pkt 2 ordynacji podatkowej pełni funkcję ochronną dla podatników, dając im gwarancję, iż poprzez nadanie pisma na poczcie termin do dokonania czynności zostanie zachowany i uniknie on negatywnych konsekwencji z upływem terminu.
Zasady dotyczące obliczania terminów, jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny, zostały określone w art. 12 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 2651 ze. zm., dalej o.p.). Z treści art. 12 o.p. nie wynika, aby normy w nim ujęte dotyczyły kompleksowej regulacji zagadnienia terminów w postępowaniu podatkowym, a jego zakres przedmiotowy odnosi się jedynie do sposobu obliczania terminów we wskazanych rodzajach postępowań. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego ujęte w tym przepisie zasady obliczania terminów odnoszą się zarówno do terminów określonych w prawie materialnym, jak i do terminów procesowych, jego budowa zaś jest przejrzysta (wyrok NSA z 27 lutego 2007 r., sygn. I GSK 654/06).
Zasady wykładni
Na tle tej regulacji Naczelny Sąd Administracyjny poczynił też uwagi dotyczące metod jego wykładni, wskazując, że wykładnia językowa, chociaż stanowi podstawową metodę i jest punktem wyjścia w interpretacji tekstu prawnego, to nie jest jedyną.
Pomocniczo w procesie interpretacji tekstu prawnego można się odwołać do pozajęzykowych metod wykładni, a w szczególności systemowej, która dostarcza argumentów rozstrzygających wątpliwości związane z zastosowaniem art. 12 § 6 pkt 2 o.p. – w przypadku rozpoznawanym przez Naczelny Sąd Administracyjny – do ustalenia momentu złożenia wniosku o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta