Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ulga na ekspansję wciąż rzadko wykorzystywana

18 października 2023 | Rachunkowość | Jakub Gałuszka

Przepisy dotyczące ulgi podatkowej na ekspansję są restrykcyjnie stosowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, przez co w praktyce trudno otrzymać odliczenie od podstawy opodatkowania za jej pośrednictwem. W stanowiskach organów podatkowych dopiero teraz klarują się przesłanki precyzujące możliwość skorzystania z ulgi na ekspansję.

Ulga na ekspansję przeznaczona jest dla podatnika, który uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (lub – w przypadku podatników CIT – przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych), opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zgodnie z art. 26gb ust. 1 ustawy o PIT oraz analogicznymi rozwiązaniami określonymi w art. 18eb ustawy o CIT, podatnik ten może wówczas odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów, które poniósł w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności, ale tylko w sytuacji, gdy dochody te nie przekroczą w danym roku podatkowym 1 mln zł.

Można z niej skorzystać wyłącznie wówczas, gdy w ciągu kolejnych 2 lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym podatnik poniósł koszty zwiększenia przychodów ze sprzedaży swoich produktów, podatnik ten:

∑ zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do roku poprzedniego,

∑ osiągnął przychody z tytułu sprzedaży nowych produktów,

∑ osiągnął przychody ze sprzedaży nowych produktów w danym kraju.

Pierwsze wątpliwości pojawiają się już na tym etapie. Czy żeby skorzystać z ulgi, trzeba zwiększyć przychody ze sprzedaży w jednym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament