Ulga na ekspansję wciąż rzadko wykorzystywana
Przepisy dotyczące ulgi podatkowej na ekspansję są restrykcyjnie stosowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, przez co w praktyce trudno otrzymać odliczenie od podstawy opodatkowania za jej pośrednictwem. W stanowiskach organów podatkowych dopiero teraz klarują się przesłanki precyzujące możliwość skorzystania z ulgi na ekspansję.
Ulga na ekspansję przeznaczona jest dla podatnika, który uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (lub – w przypadku podatników CIT – przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych), opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zgodnie z art. 26gb ust. 1 ustawy o PIT oraz analogicznymi rozwiązaniami określonymi w art. 18eb ustawy o CIT, podatnik ten może wówczas odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów, które poniósł w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności, ale tylko w sytuacji, gdy dochody te nie przekroczą w danym roku podatkowym 1 mln zł.
Można z niej skorzystać wyłącznie wówczas, gdy w ciągu kolejnych 2 lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym podatnik poniósł koszty zwiększenia przychodów ze sprzedaży swoich produktów, podatnik ten:
∑ zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do roku poprzedniego,
∑ osiągnął przychody z tytułu sprzedaży nowych produktów,
∑ osiągnął przychody ze sprzedaży nowych produktów w danym kraju.
Pierwsze wątpliwości pojawiają się już na tym etapie. Czy żeby skorzystać z ulgi, trzeba zwiększyć przychody ze sprzedaży w jednym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta