Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zawsze status mikro oraz małego przedsiębiorcy oznacza to samo?

18 października 2023 | Rachunkowość | Marta Klepacz Agnieszka Piętak

Polskie regulacje w zakresie podatków dochodowych, które odwołują się do ustalania wielkości przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami Prawa przedsiębiorców oraz ustawy o rachunkowości nieco odmiennie podchodzą do kryteriów decydujących, czy dane przedsiębiorstwo posiada status mikro czy małego przedsiębiorcy.

Ustalenie statusu dla przedsiębiorcy jest niezwykle istotne bo może przełożyć się na obowiązki księgowe czy podatkowe. Pozwala również na stosowanie pewnych uproszczeń, które mogą przynieść jednostce wymierne korzyści. Kryterium wielkości przedsiębiorcy jest też czynnikiem decydującym o uzyskiwaniu różnego rodzaju dotacji, czy środków w ramach pomocy publicznej czy de minimis.

Dlatego też niezwykle istotne jest, aby określić status przedsiębiorstwa w sposób właściwy pod dane przepisy, zwolnienia czy też uproszczenia.

Ustawa o rachunkowości

W myśl art. 3 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości status jednostki mikro lub małej może uzyskać tylko podmiot spełniający kryteria określone w tym przepisie.

Status jednostki mikro

Jednostki mogące uzyskać status jednostek mikro można podzielić na trzy grupy.

Pierwszą grupę stanowią spółki handlowe, inne osoby prawne, a także oddziały przedsiębiorców zagranicznych, jeżeli jednostki te w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność w roku obrotowym – w którym rozpoczęły działalność, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

a) 1 500 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

b)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament