Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ameryka nie będzie żałowała PiS-u

18 października 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki
autor zdjęcia: Andrzej Bogacz
źródło: Rzeczpospolita

Zwycięstwo opozycji w Polsce służy dwóm fundamentalnym celom administracji Joe Bidena: pokonaniu Rosjan w Ukrainie oraz uratowaniu Ameryki przed powrotem do władzy Donalda Trumpa.

To był coraz bardziej niewygodny szpagat. Z jednej strony Biały Dom musiał utrzymywać poprawne relacje z ekipą PiS-u, bo od wybuchu wojny na wschodzie znaczenie strategiczne Polski bardzo wzrosło: w naszym kraju stale stacjonuje teraz kilkanaście tysięcy amerykańskich żołnierzy, a Rzeszów stał się głównym centrum przerzutowym amerykańskiej broni dla Ukraińców.

Ale z drugiej strony ekipa w Waszyngtonie, która zainicjowała światową krucjatę na rzecz obrony wolności przed chińską i rosyjską tyranią i która chce rozliczyć Donalda Trumpa z próby zamachu stanu w styczniu 2021 roku, z obrzydzeniem patrzyła, jak nad Wisłą umacniają się kolejne elementy autorytarnego państwa.

Amerykanie grali więc na dwie bramki. Przykład: 15 sierpnia posłali myśliwce F-35 na defiladę Wojska Polskiego w Warszawie, która miała w oczywisty sposób umocnić w Polakach przed wyborami przekonanie, że tylko obecny rząd zapewni im...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament