Gospodarka nie podzieli opozycji
Rozmowy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy o programie gospodarczym nie muszą być bardzo trudne.
Szefowie ugrupowań opozycji demokratycznej zgodnie twierdzą, że są dogadani co do tworzenia nowego rządu. Dysponują potrzebną do tego większością głosów w parlamencie. Alternatywy dla nich nie widać. W tej sytuacji wkrótce rozpoczną się zapewne rozmowy o wspólnym programie dla nowego rządu. Wyprzedzając nieco te wydarzenia, wzięliśmy pod lupę kwestionariusze z pytaniami o ważne kwestie gospodarcze, które przed wyborami wypełniły dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze. Na ich podstawie spróbowaliśmy opisać zręby prawdopodobnego programu gospodarczego nowego rządu.
Punkty bezsporne
Większość ekonomistów, z którymi rozmawialiśmy przed wyborami i już po nich, jako pierwsze zadanie dla rządu wskazywała naprawienie relacji z Komisją Europejską i działania na rzecz odblokowania przyznanych Polsce unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. To 23 mld euro w dotacjach oraz 11,5 mld euro pożyczek, po które nie możemy sięgnąć z powodu sporu rządu PiS z KE o praworządność. Takie działania zapowiedziały też wszystkie ugrupowania, które najpewniej wkrótce utworzą rząd. Ekonomiści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta