Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Publikując sesję rady miejskiej na YouTubie, można naruszyć przepisy

18 października 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Rezygnacji z prawa do prywatności nie można ani domniemywać, ani ustalać na podstawie całokształtu działań i oświadczeń osoby niepozostających w związku z kwestią udostępnienia jej danych w trybie dostępu do informacji publicznej.

Ochrona prywatności w czasach, gdy wiele treści jest rejestrowanych i wrzucanych do sieci, nie jest sprawą prostą. Zwłaszcza że wiele osób z własnej woli aktywnie działa w internecie. Niemniej nie oznacza to, że przepisy o ochronie danych osobowych przestały działać. I muszą o tym pamiętać także urzędnicy. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lipca 2023 r.

Niefortunne wystąpienie

Sprawa dotyczyła nieprawidłowości w procesie przetwarzania danych osobowych przez burmistrza. A chodziło o mężczyznę, który zarzucił, że jego dane osobowe w zakresie imienia, nazwiska oraz treści rozstrzygnięć zapadłych w postępowaniach sądowych, których gmina i on byli stronami, zostały upublicznione podczas wystąpienia na sesji rady miejskiej. Nagranie z niej trafiło bowiem do sieci, tj. do serwisu YouTube i na strony BIP gminy.

Prezes...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament