Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie międzynarodowych transakcji łańcuchowych

18 października 2023 | Rachunkowość | KAROLINA MNICH

W międzynarodowym obrocie gospodarczym często dochodzi do sytuacji, kiedy to w transakcji polegającej na sprzedaży towaru biorą udział więcej niż dwa podmioty. Powstaje wówczas pytanie, w jaki sposób rozliczyć VAT.

W artykule przeanalizujemy kwestie rozliczenia transakcji łańcuchowych o charakterze międzynarodowym na podstawie następującego przykładu:

Polska spółka sprzedaje towar na rzecz macedońskiego kontrahenta, który następnie odsprzeda zakupione produkty swoim bułgarskim bądź albańskim klientom. W transakcji uczestniczyć będą trzy podmioty, przy czym towar przemieszczany będzie odpowiednio z Polski do Bułgarii albo z Polski do Albanii, bezpośrednio od pierwszego do ostatniego w łańcuchu uczestnika. Transport towarów w zależności od okoliczności organizowany będzie albo przez polskiego sprzedawcę na warunkach FCA według Incoterms 2020 albo przez końcowego nabywcę.

Definicja

W przypadku transakcji handlowych, w ramach których te same towary są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy mamy do czynienia z tzw. transakcjami łańcuchowymi, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o VAT.

W przypadku transakcji łańcuchowych wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.

Dostawa, której przyporządkowany zostanie transport stanowić będzie tzw. „dostawę ruchomą” – jest to ta z dostaw, która przy spełnieniu określonych ustawowych przesłanek będzie mogła zostać objęte zerową stawką VAT właściwą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bądź...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament