Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa zmaga się z kryzysem energetycznym

18 października 2023 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
źródło: Rzeczpospolita

Praktycznie wszystkie państwa europejskie podjęły kroki mające na celu ograniczenie skoku cen energii elektrycznej będącego jednym z gospodarczych efektów agresji Rosji na Ukrainę. Jak na tle innych krajów wypadają działania w Polsce?

Państwa europejskie przeznaczyły łącznie 758 mld euro na ochronę odbiorców energii przed skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez ubiegłoroczną agresję Rosji na Ukrainę. Mimo tych środków i niestandardowych działań podjętych przez europejskie rządy, w niektórych państwach ceny energii wzrosły nawet o ponad 100 proc.

Bezprecedensowe działania

Takie wnioski przynosi raport przygotowany przez ekspertów Agencji Rynku Energii (ARE) na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE). Obejmuje on działania osłonowe, będące odpowiedzią na kryzys energetyczny, zastosowane przez kraje europejskie począwszy od września 2021 roku – jak zaznaczają analitycy ARE, działania Rosji destabilizujące rynek surowców energetycznych zaczęły się dużo wcześniej od rozpoczęcia działań wojennych w Ukrainie w lutym ub.r. – aż do stycznia tego roku.

Jak przypomina ARE, jednym z powodów pojawienia się sytuacji kryzysowej jest to, że w ubiegłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament