Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzrost niektórych wydatków państwa jest nieunikniony

18 października 2023 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

Postulaty dofinansowania służby zdrowia i szkolnictwa, które są w programie Lewicy, mają aprobatę ekonomistów i mogą być osią porozumienia w nowej koalicji rządzącej.

W niedzielnych wyborach do parlamentu na KW Nowa Lewica głosowało niemal 1,9 mln osób, czyli 8,6 proc. ogółu głosujących. Jeśli jak się obecnie wydaje, w najbliższych miesiącach powstanie koalicyjny rząd skupiający opozycyjne dotąd partie, Lewica będzie jego częścią. Część komentatorów politycznych uważa, że taka koalicja będzie niestabilna i niesterowalna, bo tworzącym ją partiom trudno będzie znaleźć płaszczyzny porozumienia.

Jeśli jednak zostawić na boku kwestie światopoglądowe, różnice programowe między członkami potencjalnej koalicji nie są bardzo głębokie. Wszystkie ugrupowania z dotychczasowej opozycji zapowiadają np. dążenie do odblokowania KPO i odpartyjnienia spółek Skarbu Państwa. W programie Lewicy, której teoretycznie najtrudniej będzie znaleźć się w koalicji z KO i Trzecią Drogą, również są pomysły, które – jak wynika z naszej sondy – cieszą się szeroką aprobatą ekonomistów i jako takie mogą zyskać również poparcie wśród koalicjantów. Niektóre zresztą w nieco innej formie są też wśród postulatów KO i Trzeciej Drogi.

Inwestycje w zdrowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament