Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie dostrzegł przedawnienia i popełnił błąd

18 października 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Powiat nie był umocowany do złożenia korekt deklaracji VAT, bo nie wstąpił jeszcze w prawa i obowiązki konsolidowanych jednostek, które nie zostały wykreślone z rejestru.

Prawo podatkowe daje się we znaki wszystkim podatnikom, także samorządom. Szczególnie trudno jest im prawidłowo rozliczyć VAT, co potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 7 września 2023 r.

Kłopotliwa konsolidacja

Sprawa dotyczyła rozliczenia VAT za grudzień 2010 r. oraz od stycznia do grudnia 2011 r. A spór zaczął się w grudniu 2016 r., gdy do fiskusa wpłynęła informacja od powiatu złożona w oparciu o art. 5 ust. 1 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich europejskiego porozumienia o wolnym handlu przez jednostki samorządu terytorialnego. Na podstawie tej tzw. ustawy konsolidacyjnej czy specustawy powiat wyjaśnił, że podejmuje rozliczanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament