Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To bankructwo zatrzęsie Chinami

18 października 2023 | Ekonomia i rynek | Marek Wierciszewski
Zobowiązania Country Garden, którego siedziba znajduje się w mieście Foshan w południowo-wschodniej chińskiej prowincji Guangdong, sięgają 187 mld dol.
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Zobowiązania Country Garden, którego siedziba znajduje się w mieście Foshan w południowo-wschodniej chińskiej prowincji Guangdong, sięgają 187 mld dol.

Niewiele wskazuje, by kryzys na chińskim rynku nieruchomości miał dobiegać końca. O krok od bankructwa znalazł się deweloper Country Garden. Choć jego zadłużenie jest niższe niż w przypadku China Evergrande, to konsekwencje gospodarcze mogą okazać się groźniejsze.

Jedynie kwestią czasu wydawało się we wtorek formalne ogłoszenie niewypłacalności Country Garden, do niedawna największego dewelopera w Chinach. Spółka, która ostatnio wprost przyznała, że jest o krok od utraty płynności, należy do najbardziej zadłużonych deweloperów na świecie. Jej zobowiązania opiewają na 187 mld dol. (upadły dwa lata temu gigant branży China Evergrande był winien wierzycielom kwotę o trzy czwarte większą), jednak z punktu widzenia wpływu na gospodarkę to konsekwencje tego upadku mogą być znacznie bardziej dotkliwe.

Dług niższy, ale projektów więcej

Jak oblicza ośrodek Bloomberg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament