Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teraz czekamy na 700 lokalnych wspólnot energetycznych

18 października 2023 | Prawo co dnia | Łukasz Ostas

Stworzenie kilkuset wspólnot „generujących własny, tańszy prąd” obiecała w jednym z tzw. 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów Koalicja Obywatelska. Warto o tym przypominać.

Prawdopodobnie po ośmiu latach rząd ponownie będzie współtworzyła Koalicja Obywatelska (KO). Nowa ekipa może udowodnić swoją wiarygodność bardzo szybko. Chociaż wielu już nie pamięta, w czasie kampanii wyborczej KO opublikowała pakiet 100 działań (tzw. konkretów ), które zamierza zrealizować w czasie pierwszych 100 dni rządów. W ramach konkretu nr 85 KO ma umożliwić „stworzenie 700 lokalnych wspólnot energetycznych generujących własny, tańszy prąd”. Poza zacytowanym krótkim zdaniem program Koalicji Obywatelskiej nie zawierał szczegółów, jak ten cel ma zostać osiągnięty.

Mimo wszystko konkret KO to i tak więcej, niż proponują pozostałe partie, które zapewne będą współtworzyć rząd. W punkcie 35. swojego programu wyborczego Lewica obiecała wprowadzić „ułatwienia prawne dla tworzenia i rozwijania spółdzielni energetycznych oraz gminnych klastrów energetycznych, współzarządzanych przez mieszkańców, w tym priorytet przy staraniach o dofinansowanie. Każdy będzie mógł czerpać korzyści z czystej energii, zostając udziałowcem – a tym samym wytwórcą energii – w spółdzielni energetycznej, także w miastach”.

W przekazie wyborczym trzeciego koalicjanta – Trzeciej Drogi – w zasadzie nie było tematu wspólnot lub spółdzielni energetycznych.

A szkoda, bo w tym aspekcie energetyki obywatelskiej brzmi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament