Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instalacja paneli fotowoltaicznych musi spełniać określone wymogi

18 października 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Montaż urządzeń fotowoltaicznych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, orzecznictwo pokazuje jednak, że montaż takich urządzeń od strony prawnej niekiedy okazywał się problematyczny.

Rozpoczęcie procesu inwestycyjnego (robót budowlanych) powinno być zasadniczo poprzedzone uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Regułę tę określa art. 28 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2023 r., poz. 682 ze zm.; dalej: p.b.) stanowiąc, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31 p.b. Artykuły 29–31 p.b. wprowadzają wyjątki od ogólnej zasady, określając budowy i roboty budowlane, których wykonanie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie w określonych sytuacjach wymaga zgłoszenia do właściwego organu (wyrok WSA w Poznaniu z 9 lutego 2023 r., sygn. IV SA/Po 699/22).

Energetyka odnawialna

Taki wyjątek ustawodawca wprowadził m.in. w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c p.b. przyjmując, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 p.b., wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW (było 50 kW zmiana od 1 października 2023 r.). Jest pewne zastrzeżenie. Do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament