Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca też może mieć majątek prywatny

18 października 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Zysk ze sprzedaży nieruchomości kupionej z zamiarem wykorzystania jej dla celów rekreacyjnych, podzielonej nawet na cztery działki nie jest przychodem z działalności gospodarczej.

Spór w sprawie dotyczył klasyfikacji przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Podatnik we wniosku o interpretację uważał, że nie będzie to działalność gospodarcza. Nie krył co prawda, że od lat ma zarejestrowaną firmę. A teraz planuje zbyć ponad 95 ha gruntów rolnych, które kupił w 2009 r. Tłumaczył bowiem, że działki zostały nabyte do majątku prywatnego, nigdy nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Koszty związane z obsługą kredytu na zakup nie obciążyły kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Grunty nigdy nie były wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej, a on nie zajmuje się obrotem nieruchomościami.

Inaczej sprawę widział jednak fiskus. W interpretacji ze stycznia 2023 r. stwierdził, że zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie faktycznie osiągnąć zyski.

A w ocenie urzędników przychody podatnika ze sprzedaży wydzielonych działek będą uzyskiwane ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament