Firma zapłaci więcej od inwestycji w prąd z wiatru
Elektrownia wiatrowa jako jeden obiekt budowalny, podlega opodatkowaniu bez rozróżnienia jej elementów na części budowlane i nie budowlane. A kable wewnątrz wieży i turbiny to budowla.
Kością niezgody w sprawie był podatek od nieruchomości od elektrowni wiatrowych.
O wykładnię jego przepisów wystąpiła spółka z sektora energii odnawialnej. We wniosku szczegółowo opisała na czym ma polegać jej inwestycja w farmę wiatrową. Od urzędników lokalnego fiskusa spółka chciała zaś potwierdzenia na jakich zasadach będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości poszczególne elementy jej inwestycji.
Sama nie miała jednak wątpliwości, że elektrownia wiatrowa nie jest budowlą, tylko urządzeniem technicznym. Jako budowlę należy traktować jedynie jej części budowlane, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. W przypadku budowli opodatkowane podatkiem od nieruchomości są zaś wyłącznie fundament oraz posadowiona na nim wieża wiatraka wieżę, dlatego że wspólnie stanowią one część budowlaną urządzenia technicznego. W ocenie podatniczki elektrownia wiatrowa jako całość nie stanowi przedmiotu opodatkowania.
Tak samo jak sieci średniego napięcia wraz z jej częściami składowymi tj. kable wewnątrz wieży i turbiny, których nie można uznać za budowlę.
W tym zakresie fiskus nie potwierdził stanowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta