Dla kogo ulga IP BOX
Podatnicy podatków dochodowych – zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych – mogą korzystać z ulgi IP BOX już prawie od 5 lat. Najchętniej stosują ją firmy świadczące usługi w branży IT. Należy jednak pamiętać o tym, że ulga podatkowa IP BOX nie dotyczy jedynie programistów i programów komputerowych.
Istota IP BOX to możliwość opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP) podatkiem dochodowym na poziomie 5 proc. Co ważne, ulgą IP BOX można objąć także dochody związane ze sprzedażą towarów i usług związanych z tymi prawami – w części, w jakiej prawa te zostały przez polskiego podatnika wypracowane, rozwinięte lub ulepszone.
Preferencyjna, 5 proc. stawka podatkowa w podatkach dochodowych jest dostępna dla przedsiębiorców, gdy zostanie spełniony przynajmniej jeden z wymienionych warunków. Kolejna, równie istotna kwestia, pozwalająca skorzystać z IP BOX, polega na konieczności generowania dochodów z prawa własności intelektualnej uzyskanego z działalności B+R lub z usług B+R, które przedsiębiorca nabył na rynku od innych podmiotów i opatentował.
Dochody kwalifikujące do IP BOX
Ustawy o podatkach dochodowych, a konkretnie art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT oraz art. 24d ust. 7 ustawy o CIT, wskazują, że dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest odpowiednio obliczony dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)
7
z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)
7
ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta