Co dalej z obowiązkowym KSeF?
Termin wprowadzenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur zbliża się szybkimi krokami. Zostało niewiele czasu na wdrożenie do 1 lipca 2024 r. nowych obowiązków.
Przepisy regulujące KSeF zostały uchwalone w ekspresowym tempie, bez uwzględnienia wielu krytycznych uwag zgłaszanych przez środowiska przedsiębiorców, a także księgowych. Są częścią systemu podatkowego, który w ostatnich latach został dotknięty wieloma nieprzemyślanymi zmianami. Nadrzędny cel KSeF to dalsze „uszczelnienie” systemu poprzez umożliwienie administracji skarbowej szybszego i łatwiejszego przetwarzania danych otrzymanych od podatników.
Po pierwsze – Konstytucja!
Ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1598) budzi poważne wątpliwości dotyczące jej zgodności z Konstytucją. Opinia Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu z 7 lipca 2023 r. (druk nr 1014), odwołująca się do art. 87 Konstytucji, wskazuje m.in. na art. 106gb ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym „minister właściwy do spraw finansów publicznych udostępnia na elektronicznej platformie usług administracji publicznej wzór faktury ustrukturyzowanej”. Następuje to z pominięciem uprzedniego ustalenia tego wzoru w drodze rozporządzenia. Tymczasem normowanie sytuacji prawnej podatników, szczególnie, gdy naruszenie wprowadzanych zasad może mieć dla nich negatywne skutki, musi nastąpić w formie aktu normatywnego wymienionego w Konstytucji. Komunikat na stronie internetowej nie spełnia tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta