Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmuszanie do małżeństwa jest przestępstwem

08 listopada 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Wprowadzenie nowych przestępstw wzmacnia system ochrony ofiar przemocy domowej.

Problem wymuszonych małżeństw towarzyszy ludzkości od zawsze. Takie małżeństwa były powszechne w średniowiecznej Europie i później. W polskiej historii jednym z najsłynniejszych takich małżeństw był związek Jadwigi z Jagiełłą. Obecnie problem ten dotyczy głównie krajów Azji i Afryki.

Uchwalona 18 grudnia 1979 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ konwencja w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, nazywana również międzynarodową kartą praw kobiet w art. 16 zobowiązała strony do zapewnienia kobietom na warunkach równości z mężczyznami m.in. równe prawo swobodnego wyboru małżonka i zawierania małżeństwa wyłącznie za własną swobodną i pełną zgodą.

Konwencja stambulska

Państwa członkowskie Rady Europy i inni sygnatariusze konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule 11 maja 2011 r., w preambule tego aktu prawnego podkreślili z najwyższą troską, że kobiety i dziewczęta są często narażone na drastyczne formy przemocy, takie jak: przemoc domowa, molestowanie seksualne, gwałt, małżeństwo z przymusu, „przestępstwa w imię honoru” i okaleczanie narządów płciowych, które stanowią poważne naruszenie praw człowieka kobiet i dziewcząt oraz główną przeszkodę w osiągnięciu równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Konwencja stambulska zobowiązała państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12719

Wydanie: 12719

Spis treści
Zamów abonament