Fundacje rodzinne okiem praktyka
Od czterech miesięcy w polskim systemie prawnym funkcjonuje fundacja rodzinna. Jakie problemy mogą napotkać osoby chcące zarejestrować taki podmiot?
Minęły już 4 miesiące od wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji fundacji rodzinnej. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w trybie dostępu do informacji publicznych z Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, do 30 września 2023 r. zarejestrowano 157 fundacji rodzinnych, a 249 wniosków oczekiwało na rozpoznanie. Jak dotychczas dla naszych klientów założyliśmy i zarejestrowaliśmy w rejestrze 5 fundacji rodzinnych, a kilka kolejnych wniosków o wpis fundacji do rejestru czeka jeszcze na rozpoznanie.
Wniosek o wpis
Do wniosku o wpis fundacji rodzinnej do rejestru należy dołączyć szereg dokumentów, w tym akt założycielski, statut, oświadczenie fundatora o wniesieniu mienia na pokrycie funduszu założycielskiego w kwocie określonej w statucie oraz oświadczenia członków organów fundacji rodzinnej obejmujące zgody na pełnienie funkcji członka organu fundacji rodzinnej.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że zgodę na pełnienie funkcji członka organu fundacji powinni wyrazić członkowie każdego organu, a zatem także członkowie zgromadzenia beneficjentów. Warto to odnotować, ponieważ np. w przypadku rejestracji spółek w KRS nie jest wymagane złożenie oświadczeń przez członków zgromadzenia wspólników, co wynika z faktu, że na członkach tego organu nie spoczywają żadne obowiązki wobec spółki ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta