Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stabilizacja w trzech krokach

08 listopada 2023 | Ekonomia i rynek | Witold M. Orłowski
źródło: Rzeczpospolita

Sytuacja polskich finansów publicznych jest bardzo trudna, ale nie ma powodu do paniki. Można ją uzdrowić, rozkładając niezbędne działania w czasie, unikając kumulacji działań bolesnych i korzystając z efektów przyspieszenia wzrostu.

Wśród wielu problemów, które dziedziczy po poprzednikach nowy rząd, ważne miejsce zajmuje fatalny stan finansów publicznych. Naprawa sytuacji jest konieczna, jeśli Polska ma nie stać się na długie lata krajem powolnego wzrostu, wysokiej inflacji i niestabilnych finansów.

Gdzie są dziś polskie finanse publiczne?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich latach rząd stracił kontrolę nad finansami państwa. Nie panował nad dochodami, skutecznie uszczuplonymi przez Polski Ład i podejmowane ad hoc decyzje służące czasowemu przyhamowaniu inflacji. Nie panował nad wydatkami, które z jednej strony zwiększyły się podczas pandemii i wojny, a z drugiej rosły skutkiem politycznego nacisku na prezenty dla wyborców.

Nie panował nad deficytem finansów państwa, który zgodnie z przesłanymi do Brukseli ocenami sięgnie w tym roku 6 proc. PKB. Nie panował nad wzrostem długu publicznego. Zamiast tego mieliśmy ukrywanie części długu i kłamstwa o „świetnym stanie finansów”.

Sytuacja finansów publicznych jest niezwykle poważna, ale na szczęście nie zagraża nam kryzys budżetowy. Relacja długu publicznego do PKB jest względnie niska, a rating obligacji rządowych wysoki. Oznacza to, że proces naprawy można rozłożyć na dłuższy okres, unikając kumulacji bólu. Niepopularnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12719

Wydanie: 12719

Spis treści
Zamów abonament