Emocje sędziów nie zatrzymają konkursów
Udział delegatów w kolegium sądu nie jest obowiązkowy.
Jednym z przywilejów samorządu sędziowskiego jest możliwość wyboru sędziów-delegatów, którzy będą mogli brać udział w opiniowaniu kandydatów na nowych sędziów. Ich brak nie zatamuje jednak procesów konkursowych.
Obowiązujące przepisy ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych – przewidują szczególne uprawnienie dla zgromadzeń ogólnych sądów umożliwiające im wybór delegatów na posiedzenia kolegium sądu.
Uprawnienie to przysługuje wszystkim rodzajom zgromadzeń, a więc mają takie uprawnienie zarówno sędziowie sądów rejonowych, okręgowych, jak i apelacyjnych. Przy czym sędziowie apelacyjni wybierają delegatów na posiedzenia kolegium sądu apelacyjnego zwoływanych w celu zaopiniowania kandydatów na stanowiska sędziów sądu apelacyjnego. Sędziowie na zgromadzeniach ogólnych w sądach okręgowych i rejonowych mogą wybrać delegatów na posiedzenia kolegium sądu okręgowego, na których opiniowani są kandydaci na sędziów sądu okręgowego lub rejonowego.
Praktyka jest bardzo różna
Ideą takiego uregulowania było umożliwienie samorządowi sędziowskiemu udziału w opiniowaniu kandydatów na sędziów. A że delegatów można wybrać w liczbie równej liczbie członków kolegium czy prezesów z danej apelacji lub okręgu, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta