Kompetencyjna rewolucja z AI
Polscy pracownicy mają na razie więcej nadziei niż obaw w związku z rozwojem sztucznej inteligencji.
Sektor technologiczny (ICT), przemysł oraz finanse i ubezpieczenia – to trzy branże, w których pracownicy najczęściej mają dziś kontakt z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji. Według niedawnego badania agencji zatrudnienia Randstad, o ile ogółem 30 proc. pracujących Polaków spotyka się w miejscu pracy z AI i automatyzacją, o tyle w ICT ten odsetek jest już dwukrotnie większy, w przemyśle zaś oraz w finansach przekracza dwie piąte.
To dane dla całych branż, gdzie w niektórych specjalizacjach zawodowa współpraca z rozwiązaniami sztucznej inteligencji, w tym z ChatGPT, jest znacznie bardziej powszechna. Lipcowy sondaż portalu rekrutacyjnego No Fluff Jobs, który objął 600 pracowników spółek i działów IT w Polsce, dowodzi, że narzędzia AI wykorzystuje w swej pracy aż 94 proc. specjalistów i specjalistek IT o różnych poziomach doświadczenia.
Paulina Król, dyrektor operacyjna i ds. HR No Fluff Jobs przypomina dane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta