Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sędziowie są równi wobec prawa?

28 lutego 2024 | Sądy i Prokuratura | Agnieszka Pieńkowska-Szekiel

Łączenie funkcji prezesa sądu z mandatem w Krajowej Radzie Sądownictwa budzi wątpliwości.

Przedstawiony do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (DzU z 2021 r., poz. 269 oraz z 2023 r., poz. 1615) wzbudził zarówno zadowolenie środowiska sędziowskiego, jak i kontrowersje.

Co mówią inni

Projektowana ustawa została negatywnie zaopiniowana przez Krajową Radę Sądownictwa. Podobnie negatywne stanowisko zajęło Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” w opinii z 29 stycznia 2024 r.

Stowarzyszenie Sędziów Iustitia w opinii z 23 stycznia 2024 r. podniosło, że „pierwszym ogólnym elementem wymagającym rozważenia jest ocena regulacji w kontekście przywrócenia zasady praworządności (…), celem projektowanej ustawy jest przede wszystkim przywrócenie przepisom regulującym sposób wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa treści zgodnej z Konstytucją RP oraz usunięcie negatywnych konsekwencji wadliwego rozwiązania obowiązującego od 2018 r. W myśl zdania drugiego projektowana ustawa ma również na celu dostosowanie przepisów do standardów określonych w wyżej wymienionych orzeczeniach dotyczących gwarancji odrębności i niezależności władzy sądowniczej od innych władz, w tym gwarancji niezależności Krajowej Rady Sądownictwa od organów władzy ustawodawczej oraz władzy wykonawczej w procedurze powoływania sędziów”.

Forum...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12810

Wydanie: 12810

Spis treści
Zamów abonament