Rozwiązanie spółki przez sąd rejestrowy na podstawie art. 271 k.s.h. (aspekty proceduralne)
Celem omówienia problemu rozwiązania spółki przez sąd rejestrowy na podstawie art. 271 k.s.h. należy zwrócić uwagę na tło proceduralne, pozwalające w pełni zastosować reguły materialnoprawne zawarte w przepisie.
Jak wywiódł Sąd Najwyższy, z analizy art. 270–272 k.s.h. wynika, że rozwiązanie spółki przebiega dwuetapowo. Pierwszy etap jest efektem przyczyn wskazanych w art. 270 k.s.h. i wyroku sądowego wydanego na podstawie art. 271 pkt 1 k.s.h., powodujących rozwiązanie spółki. Drugi etap, tj. faza likwidacji, może doprowadzić do rozwiązania spółki i jej wykreślenia z rejestru. Prawomocne orzeczenie nie powoduje rozwiązania spółki, ale daje podstawę do wszczęcia postępowania likwidacyjnego. Po upadłości spółki jej rozwiązanie następuje z chwilą wykreślenia z rejestru.
Spółka nie ulega rozwiązaniu, gdy postępowanie upadłościowe zostało zakończone w wyniku zaspokojenia wszystkich wierzycieli w całości lub zatwierdzenia układu albo gdy zostało uchylone lub umorzone (postanowienie SN z 20 maja 2016 r., II CSK 555/15, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanym źródłem). W innym z orzeczeń SN zauważył, że w art. 271 k.s.h. mowa jest o sytuacjach, w których to sąd może na żądanie rozwiązać spółkę wyrokiem i jest to przyczyną wszczęcia postępowania likwidacyjnego. Z takim żądaniem mogą wystąpić tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta