Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od redukcji śladu węglowego nie ma odwrotu

28 lutego 2024 | Dodatek | Paweł Trętowski

Na mocy porozumienia paryskiego wszystkie kraje Unii Europejskiej zobowiązały się do walki z postępującym ociepleniem klimatu. Ambicją UE jest, aby do 2050 r. jej gospodarka stała się neutralna klimatycznie.

Etapem pośrednim ma być rok 2030, do kiedy to unijne emisje mają zostać ograniczone o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomami z roku 1990. W związku z tą ambitną polityką klimatyczną w centrum uwagi znalazł się ślad węglowy będący jednym z kluczowych mierników wpływu człowieka i przedsiębiorstw na środowisko.

Emisje gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla, prowadzą do globalnego ocieplenia, a w konsekwencji do ekstremalnych zjawisk pogodowych i innych negatywnych skutków środowiskowych. Dlatego kluczowym celem jest ich ograniczanie.

W praktyce przekłada się to na nowe regulacje zobowiązujące przedsiębiorstwa m.in. do liczenia śladu węglowego oraz ujawniania tej informacji. W pierwszej kolejności obowiązek ten obejmie największe spółki giełdowe, banki i ubezpieczycieli, które będą musiały opublikować takie sprawozdania już w 2025 r. (za rok 2024). Rok później zostanie on rozszerzony na pozostałe duże przedsiębiorstwa, a w kolejnym roku także średnie i małe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12810

Wydanie: 12810

Spis treści
Zamów abonament