Bezpieczeństwo to fundament dyskusji o sieci
Transformacja energetyczna i wzrost udziału źródeł rozproszonych w miksie nie będą możliwe bez automatyzacji i cyfryzacji sieci. Te procesy muszą się jednak odbywać w oparciu o sprawdzony sprzęt od zweryfikowanych dostawców
Cyberbezpieczeństwo sieci energetycznych w dobie walki o wpływy. Zagrożenia i możliwości minimalizacji ryzyka w kontekście masowego instalowania urządzeń w sieci (liczniki smart, inteligentne stacje transformatorowe, inwertery PV). Wyzwania i rozwiązania technologiczne związane ze stabilnością systemu energetycznego w ramach zielonej transformacji. A wreszcie suwerenność technologiczna i budowanie local content w zakresie kluczowych dla strategicznych sektorów gospodarki, w tym energetyki, rozwiązań i kompetencji, uniezależnienie się od dostawców z Azji, wspieranie innowacyjności i know-how europejskich producentów. Te zagadnienia stały się osią debaty „Bezpieczeństwo sieci energetycznych w Polsce – głos europejskich dostawców technologii dla sektora”, która odbyła się w ramach cyklu „Rzeczpospolitej” „Biznes na nowo”.
Kluczowy moment
Maciej Wyczesany, prezes spółki Apator, przedstawił obraz zmian w energetyce. Jego zdaniem sektor jest w momencie kluczowym dla swojego przyszłego kształtu. W transformacji ważne są dwa aspekty: inwestycje w szeroko pojętą infrastrukturę oraz digitalizacja i automatyzacja sieci.
Według niego najbliższe lata przesądzą, czy energetyka rozproszona zostanie efektywnie wchłonięta przez infrastrukturę. – Do tego procesu niezbędne są cyfryzacja i automatyzacja sieci. Oprócz tego, według różnych szacunków, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta