Zrównoważony rozwój ujęty w legislacyjnych ramach
Taksonomia, rozporządzenie SFDR oraz dyrektywy CSRD i CSDD – to tylko przykłady rozwiązań prawnych, które mają pomóc w osiągnięciu unijnych celów w zakresie klimatu, energii i ochrony środowiska.
państwa UE chcą do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. Żeby to osiągnąć konieczna jest ponadnarodowa współpraca. Część ustaleń przybrała już konkretne kształty w postaci uchwalonych aktów prawnych. Natomiast prace nad innym nadal trwają.
Taksonomia pod lupą
Właśnie ważą się losy ogłoszonego kilka dni temu wstępnego porozumienia osiągniętego przez negocjatorów Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie rozporządzenia ustanawiającego ramy certyfikacji dotyczące usuwania dwutlenku węgla. Po wejściu w życie rozporządzenie będzie pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia do prawodawstwa UE kompleksowych ram usuwania dwutlenku węgla i redukcji emisji z gleby. Porozumienie ma charakter wstępny – musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez obie instytucje.
Natomiast już od kilku lat funkcjonują przepisy zwane taksonomią, czyli zbiór standardów pozwalających inwestorom zrozumieć co jest, a co nie jest uznawane za „zieloną” działalność gospodarczą. Taksonomia obejmuje sześć głównych celów środowiskowych. Są to: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja do nich, zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola, a także ochrona oraz odbudowa bioróżnorodności. Przedsiębiorstwa, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta