Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sektor finansowy ambasadorem ESG

28 lutego 2024 | Dodatek | Paweł Trętowski
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Zielona transformacja stanowi epokowy proces kształtujący przyszłość Europy, stając się kołem zamachowym dalszego rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. To przedsięwzięcie ma na celu nie tylko ograniczenie negatywnych efektów zmian klimatycznych, lecz również budowę dobrobytu i poprawę jakości życia europejskich społeczeństw.

To z kolei wymaga ogromnych inwestycji i rolą sektora finansowego będzie z jednej strony dostarczanie finansowania zielonych projektów, a z drugiej promocja zrównoważonego rozwoju wśród klientów banków oraz wspieranie ich transformacji.

W samej Polsce prognozowane nakłady na zieloną transformację powinny wynieść ok. 600 mld zł do 2030 r. Pomimo ogromnego udziału środków publicznych znaczna część potrzebnego finansowania będzie musiała pochodzić od sektora finansowego, a także inwestorów prywatnych i zagranicznych. Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) szacuje lukę w podaży zielonego finansowania w części do zaspokojenia przez instytucje finansowe na ok. 35 mld zł. To jednak nie wszystko.

Banki nie tylko dawcami kapitału

Zgodnie z intencją europejskich prawodawców, banki mają nie tylko zapewnić część kapitału potrzebnego do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, lecz także stymulować rynek i tworzyć mechanizmy pobudzające popyt na proekologiczne produkty finansowe. I tak się dzieje. Poprzez różne zachęty, takie jak chociażby korzystniejsze warunki finansowania, banki już teraz starają się skłaniać klientów do inwestycji zgodnych z celami klimatycznymi. Podmioty, które będą realizować projekty sprzeczne z tymi celami, muszą liczyć się z tym, że wsparcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12810

Wydanie: 12810

Spis treści
Zamów abonament