Podpisy elektroniczne mają różne funkcje i moc
Zawierając umowy, które dla swojej ważności wymagają formy pisemnej, przedsiębiorca nie może posłużyć się elektronicznym podpisem osobistym ani zaufanym. Albo podpisze ją osobiście, albo musi użyć podpisu kwalifikowanego.
Każdy przedsiębiorca codziennie podpisuje szereg dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności. Nie zawsze jednak muszą być one opatrzone podpisem własnoręcznym. Tu z pomocą przychodzi podpis elektroniczny.
Wyróżniamy aż trzy rodzaje podpisów elektronicznych, które różnią się od siebie skutkami ich zastosowania. Są to:
∑ podpis zaufany,
∑ podpis osobisty oraz
∑ kwalifikowany podpis elektroniczny.
Podpis zaufany…
Pojęcie podpisu zaufanego zostało określone w art. 3 pkt 14a ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 570 ze zm.). Jest to podpis elektroniczny, którego autentyczność i integralność są zapewniane przy użyciu pieczęci elektronicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji. Taki podpis zawiera dane identyfikujące osobę, identyfikator środka identyfikacji elektronicznej, przy użyciu którego został złożony oraz czas jego złożenia.
Z podpisem zaufanym wiąże się pojęcie profilu zaufanego, czyli narzędzia służącego do potwierdzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta