Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przełomowy wyrok TSUE: czy pracodawcy będą płacić więcej za nadgodziny?

29 lutego 2024 | Kadry i Płace | Anna Hałas-Krawczyk Karolina Rogatko

Polski przepis dotyczący prawa do pensji za pracę nadliczbową jest sprzeczny z unijną zasadą niedyskryminacji pracowników zatrudnionych na część etatu. Może to skutkować zmianą kierunku orzecznictwa polskich sądów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 19 października 2023 r. (sygn. akt C-660/20) rozstrzygnął bardzo istotne z perspektywy polskich pracodawców zagadnienie. Wyrok ten dotyczy wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny pracownikom zatrudnionym na niepełny etat.

Spór pilota z pracodawcą

Rozpatrywana przez TSUE sprawa dotyczyła sporu pomiędzy niemieckim pilotem a jego pracodawcą – liniami lotniczymi Lufthansa CityLine. Pilot był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy (90 proc. pełnego etatu). Zgodnie z umową o pracę pilot otrzymywał wynagrodzenie podstawowe oraz wynagrodzenie dodatkowe. Wynagrodzenie dodatkowe przysługiwało mu wyłącznie wtedy, kiedy liczba przepracowanych przez niego godzin (w okresie rozliczeniowym) przekraczała progi wskazane w umowie. Progi te zostały ustalone na takim samym poziomie, jak dla pilotów pracujących na pełny etat – co było zgodne z układami zbiorowymi obowiązującymi u pracodawcy. Zdaniem pilota w jego przypadku progi godzinowe powinny zostać obniżone proporcjonalnie do obowiązującego go wymiaru czasu pracy.

Pracownik domagał się zasądzenia różnicy w wynagrodzeniu twierdząc, że jest traktowany w sposób mniej korzystny od pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, oraz że nie istnieje żaden obiektywny powód dla jego odmiennego traktowania.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12811

Wydanie: 12811

Spis treści
Zamów abonament