Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gigawaty z farm wiatrowych czekają na odmrożenie

29 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Bartłomiej Sawicki
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Polska uchodzi za jeden z najszybciej rozwijających się rynków energetyki wiatrowej. Jednak bez zmian w ustawie odległościowej plany inwestycyjne będą musiały zostać zredukowane – mówi Giles Dickson, prezes WindEurope.

Opublikowaliście nowy raport podsumowujący rozwój branży wiatrowej w 2023 r. Widać, że przemysł wiatrowy wychodzi z cienia pandemii koronawirusa. Z trudem, ale radzi sobie też z inflacją. Czy mimo kryzysu jesteśmy w stanie zrealizować założenia unijnego Zielonego Ładu do 2030 r.?

Dane ujęte w naszym najnowszym corocznym raporcie, podsumowującym sytuację w branży wiatrowej, wskazują, że wyraźnie poprawiły się nasze – jako krajów UE – możliwości zrealizowania zakładanego celu ilości mocy wiatrowych na lądzie i na morzu do 2030 roku.

W branży kryzys, rosną koszty i opóźnienia. Skąd zatem ten optymizm?

W ostatnim roku w krajach Unii Europejskiej wybudowano 16 GW mocy zainstalowanej w nowych farmach wiatrowych. Osiągnęliśmy rekord, oddając do użytku nowe farmy wiatrowe. Licząc kraje poza Unią Europejską, w tym Wielką Brytanię, Norwegię i Bałkany Zachodnie, jest to 18 GW.

Co prawda 16 GW mocy w UE to roczny rekord, ale to nadal tylko połowa tego, co powinniśmy oddawać każdego roku, aby sprostać celowi klimatycznemu do 2030 r. Dobra informacja na przyszłość to rosnąca liczba projektów, które mają pozwolenia na budowę. Jest także rekordowa liczba zapowiedzianych inwestycji w farmy wiatrowe w kolejnych latach.

Dominuje wiatr na lądzie czy jednak na morzu?

W ostatnim roku 79 proc. oddawanych do użytku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12811

Wydanie: 12811

Spis treści
Zamów abonament