Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sąd administracyjny prostuje swoje orzeczenie

02 kwietnia 2024 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Sprostowanie orzeczenia sądowego jest konstrukcją procesową, która ma na celu naprawienie jego wadliwości przez nadanie mu takiego brzmienia, jakie sąd zamierzał, a która jednocześnie nie może prowadzić do zmiany lub jego uchylenia.

Przepisy postępowania sądowoadministracyjnego dopuszczają możliwość instytucji sprostowania orzeczenia.

Błędy i omyłki

Oznacza to, że sąd może z urzędu sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Dokonanie autopoprawki nie wymaga zaangażowania stron czy też zwoływania kolejnego posiedzenia z ich udziałem. Samo sprostowanie sąd może ustalić na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron). O sprostowaniu umieszcza się wzmiankę na oryginale wyroku, a na żądanie stron także na udzielonych im odpisach. Dalsze odpisy powinny być zredagowane w brzmieniu uwzględniającym postanowienie o sprostowaniu. Przepisy art. 156 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a.) dają dodatkowe uprawnienie NSA. Jeżeli sprawa toczy się przed NSA, sąd ten może z urzędu sprostować wyrok pierwszej instancji. Tryb sprostowania orzeczenia służy eliminacji z ich tekstów jedynie niedokładności i błędów pisarskich albo rachunkowych lub innych oczywistych omyłek. Wykładnia celowościowa nakazuje przyjąć dopuszczalność sprostowania zarówno sentencji orzeczenia, jak i jego uzasadnienia. Natomiast bez znaczenia pozostaje okoliczność czy wspomniane błędy lub omyłki powstały z winy sądu, czy winy strony.

Co w wyroku 

Na sentencję wyroku składa się komparycja oraz rozstrzygnięcie sprawy. W wyroku powinna znaleźć się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament