Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inflacja: za wcześnie, aby ogłosić sukces

02 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Jeszcze przez kilka miesięcy tempo wzrostu cen będzie spójne z celem NBP. Ale wciąż jest za wcześnie, aby odtrąbić sukces w walce z inflacją.

W I kwartale wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, rósł średnio w tempie 2,8 proc. rok do roku, najwolniej od trzech lat. W samym marcu inflacja wyniosła zaledwie 1,9 proc. rok do roku, najmniej od pięciu lat. Po raz pierwszy od lutego 2021 r. była poniżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. (z tolerancją odchyleń o 1 pkt proc. w każdą stronę).

Dla porównania w lipcu 2023 r., w ostatniej projekcji inflacji, którą Rada Polityki Pieniężnej dysponowała przed obniżkami stóp procentowych we wrześniu i w październiku ub.r., analitycy z NBP oceniali, że w I kwartale br. inflacja będzie wynosiła średnio 6,1 proc. rok do roku, ponad dwa razy więcej niż faktycznie. To duża pomyłka w tak krótkim horyzoncie prognozy. Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że decydując się na obniżkę głównej stopy NBP przed wyborami o 1 pkt proc., RPP wykazała się lepszym zrozumieniem procesów cenowych niż analitycy z NBP (i większość innych ekonomistów)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament