Pełna ulga na wsparcie dla Kościoła
Darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła katolickiego można odliczyć w całości od dochodu.
Generalnie ulga na darowizny jest limitowana. Można je odliczać tylko do wysokości 6 proc. dochodu. Wyjątkiem są darowizny kościelne. Nie mają limitów, za to trzeba je dokładniej udokumentować.
O rozliczenie darowizny zapytał nasz czytelnik. W zeszłym roku przekazał sprzęt sportowy (m.in. piłki, rękawice bokserskie i worek, rakietki do ping-ponga) zakonowi katolickiemu, który prowadzi dom opieki dla dzieci. Sprzęt jest wykorzystywany do zajęć i treningów. Czytelnik chce skorzystać w zeznaniu rocznym z ulgi. Czy może odliczyć całą darowiznę, także ponad limit 6 proc. dochodu?
Może. Takie uprawnienie wynika z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (dalej ustawa kościelna). Wprawdzie dość długo toczył się spór o wysokość tej ulgi, ostatecznie jednak Naczelny Sąd Administracyjny w składzie całej izby finansowej (sygn. FPS 5/04) rozstrzygnął go na korzyść podatników. I nie ma już wątpliwości, że darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła katolickiego można odliczyć w całości (przyznaje to także Ministerstwo Finansów w poradniku na stronie podatki.gov.pl).
Aby skorzystać z pełnej ulgi, darowiznę należy przekazać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta