Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słabnie atrakcyjność Polskiej Strefy Inwestycji

02 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak

Rosnący gąszcz szybko zmieniających się, a także mało klarownych przepisów coraz bardziej utrudnia inwestorom korzystanie z oferowanego przez państwo wsparcia.

Maleje pomoc przyznawana przedsiębiorcom w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Mimo dużej wartości projektów – według stanu z grudnia 2023 r. inwestorzy zadeklarowali narastająco 116,9 mld zł nakładów i utworzenie 48 tys. nowych miejsc pracy – w ostatnich trzech latach wartość wspieranych przedsięwzięć systematycznie topniała – wynika z niepublikowanego jeszcze raportu firmy doradczej Crido, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Jeśli w 2021 r. ta wartość sięgała 37,1 mld zł, to w rok później wyniosła już tylko 25,2 mld zł, a w 2023 r. skurczyła się do 18,3 mld zł.

Raport Crido przygotowany z udziałem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Krakowskiego Parku Technologicznego analizuje ewolucję i rozwój dostępnych mechanizmów wspierania inwestycji: najpierw w ramach specjalnych stref ekonomicznych, a następnie w zastępującej je PSI. Choć ten drugi system od wprowadzenia w 2018 r. wniósł korzystne zmiany dla inwestorów, Crido wskazuje na istotne problemy, jakie ograniczają dostępność pomocy.

Fiskus jako bloker

Główną przyczyną słabnącego jej wykorzystania ma być niekorzystne dla przedsiębiorców podejście urzędów skarbowych weryfikujących ustalanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament