Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki

02 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Aneta Gawrońska
źródło: Rzeczpospolita

Od 6,1 proc. we Wrocławiu do 36,5 proc. w Krakowie wzrosły w ciągu roku średnie ceny transakcyjne lokali z rynku wtórnego. Pierwszy kwartał br. przyniósł pewną stabilizację.

Za używane mieszkania w Warszawie w I kwartale klienci płacili średnio ponad 15,4 tys. zł za mkw. – o 29,6 proc. więcej niż rok temu. Licząc kwartał do kwartału (I kwartał 2024/IV kwartał 2023), wzrost jest znacznie mniejszy, bo 3,6-proc. – wynika ze wstępnych danych Metrohouse i Credipass. Przeciętna cena całkowita lokali kupowanych w stolicy to 849,5 tys. zł, a średni metraż – 56 mkw.

Średnia cena transakcyjna 1 mkw. mieszkań na krakowskim rynku wtórnym w I kw. to 13,7 tys. zł – to o 36,5 proc. więcej niż rok temu. Kwartał do kwartału lokale zdrożały o 1,3 proc.

Niewielkie rabaty

O 20,2 proc., do ponad 7,6 tys. zł za mkw., poszły w górę średnie transakcyjne ceny mieszkań na rynku wtórnym w Łodzi. W ciągu kwartału lokale zdrożały o 2,1 proc. W Gdańsku przeciętna cena transakcyjna 1 mkw. używanych lokali wzrosła o 12,8 proc., do 11,8 tys. zł. Kwartał do kwartału mieszkania staniały o 1,6 proc.

W ciągu kwartału staniały też o 3,5 proc. mieszkania z drugiej ręki we Wrocławiu. W I kwartale kupujący płacili za nie średnio 10,8 tys. zł za mkw.

Autorzy raportu „Barometr Metrohouse i Credipass” komentują, że po serii znacznych zwyżek I...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament