Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa droga finansowania

02 kwietnia 2024 | Administracja i samorząd | Aleksandra Trębska

Wdrożenie nowych przepisów ustawy o badaniach klinicznych to szanse dla administracji, pacjentów oraz zielone światło dla innowacji.

W ostatnim czasie, zarówno na gruncie prawa unijnego, jak i krajowego, można zaobserwować intensyfikację działań legislacyjnych, dotyczących badań klinicznych oraz dostępności do nowych leków. Potrzeba wzmocnienia konkurencyjności badań klinicznych w UE wymagała ujednolicenia i przejrzystości przepisów, które mogą zapewnić bezpieczne i konkurencyjne prowadzenie badań klinicznych.

Wyzwania dla administracji

Nowe zagrożenia epidemiologiczne czy choroby cywilizacyjne uznać możemy za przykładowe wyzwania, z którymi mierzy się administracja publiczna. Celem egzemplifikacji przywołajmy chociażby pandemię Covid-19. Kwestia dostępu do nowych innowacyjnych produktów leczniczych to poza ochroną zdrowia, również bezpieczeństwo państwa.

Od niedawna obowiązuje w Polsce ustawa z 9 marca 2023 roku o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, która umożliwiła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament