Fałszywe dyplomy MBA mogą podważyć uchwały?
Kwestionowanie wykształcenia członka rady nadzorczej może rzutować na skuteczność jego nominacji.
Stwierdzenie, że dyplomy MBA członków rad nadzorczych państwowych spółek były fałszywe, może być powodem podważaniu niektórych uchwał i kontraktów. Ujawniony proceder wydawania przez Collegium Humanum nieprawdziwych dyplomów MBA, w szczególności menedżerom, stawia pytania o skutki takich nieprawidłowości, gdyby dotyczyły członka rad nadzorczych spółki Skarbu Państwa.
Przepustka do posady
Ustawa o zarządzaniu mieniem Skarbu Państwa stanowi (art. 19), że uprawniony do wykonywania praw z akcji SP (w poważniejszych spółkach to często minister aktywów państwowych), jako kandydata na członka RN wskazuje osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. W szczególności posiadającą przynajmniej stopień naukowy doktora ekonomii, nauk prawnych lub technicznych, lub będącą radcą prawnym, adwokatem lub kwalifikowanym doradcą np. podatkowym czy restrukturyzacyjnym, lub taką, która ukończyła studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA). Z kolei art. 20 ust. 1 stanowi, że dysponenci akcjami SP są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta