Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To jest rząd dużej politycznej chemii

02 kwietnia 2024 | Kraj | Michał Kolanko

Donald Tusk ma dobry przegląd pola, jeśli chodzi o różne partie koalicyjne – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, polityk Nowej Lewicy.

Jaki jest pana najważniejszy wniosek po pierwszych 100 dniach? Chodzi mi o pana resort.

W cyfryzacji zastaliśmy duży bałagan na wielu polach: legislacyjnym, organizacyjnym i strategicznym. Przez te 100 dni w Ministerstwie Cyfryzacji i instytucjach, które współpracują z resortem, odbywał się wielki remanent. Teraz go zakończyliśmy i wskazujemy kierunki na przyszłość, nadrabiając jednocześnie zaległości w obszarze legislacji. Przez zaniedbania poprzedniego rządu, m.in. dotyczące ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej, musimy płacić kary, bo przez trzy lata nikt jej nie wdrożył. Chcemy przyspieszyć z wydatkowaniem pieniędzy w ramach KPO, bo tutaj również poprzedni rząd wiele zaniedbał. I trzecia rzecz: chcemy postawić na tę część technologiczną, która odpowiada za sztuczną inteligencję, cyfrową higienę czy naukę kompetencji cyfrowych. To są dla nas fundamenty, o których będziemy mówili, widząc też cele na przyszłość: zwiększenie cyberbezpieczeństwa, walka z dezinformacją, wdrażanie nowych usług cyfrowych, na które liczą obywatele.

Jest coś, za co chciałby pan pochwalić swego poprzednika?

Chyba jedyny obszar, w którym można powiedzieć, że ta pochwała się należy, to rozwój usług cyfrowych mObywatela. On był i jest na dobrym poziomie, jest też doceniany przez różne instytucje. Ponad 16 milionów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament