Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na drodze do głosowania w internecie

02 kwietnia 2024 | Prawo co dnia | Artur Kmieciak

Wybory powszechne to sprawa najwyższej wagi, skuteczny atak na system głosowania może mieć konsekwencje trudne do przewidzenia.

Pomysł zorganizowania wyborów powszechnych przez internet pojawia się cyklicznie po kolejnych wyborach i z taką samą regularnością poddawany jest fundamentalnej krytyce. Krytycy podnoszą zarzuty, których z pewnością nie można lekceważyć.

Zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemu elektronicznego głosowania tak, aby wykluczał on możliwość nieuprawnionej ingerencji w proces zbierania i liczenia głosów, jest prawdziwym wyzwaniem. Jest to wszakże problem natury technicznej, taki, jaki można pokonać przy zaangażowaniu odpowiednio dużych środków.

Sprawa poufności

Nie jest natomiast problemem technicznym postulat konieczności zagwarantowania poufności głosowania. Wybory pięcioprzymiotnikowe to przecież podstawa demokracji parlamentarnej. Konstytucja stanowi, że głosowanie przebiega w sposób tajny, nikt, poza samym wyborcą, nie ma prawa wiedzieć, w jaki sposób głosował. Nie jest to zatem problem odwołujący się do technicznych ograniczeń, ale problem fundamentalny, od którego rozwiązania należy zacząć. Bez zagwarantowania tajności głosowania nie ma nawet co rzeczy całej rozpoczynać.

Jak pogodzić zasadę tajności głosowania z procedurami identyfikacji wyborcy w informatycznym systemie głosowania? Wyborca, oddając głos, wykonuje uprawnienia nadane mu przez system w procesie autoryzacji. Do niedawna nie było możliwe jednoczesne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament