Sztuczna inteligencja wspiera dezinformację
Fałszywe materiały wideo z prawdziwymi politykami, influencerami czy szefami firm to już poważne zagrożenie, na które trzeba szybko znaleźć antidotum.
Podczas wyborów w kilku krajach członkowskich już widać było fałszywe treści i reklamy jak deepfake. – Ich stworzenie przy użyciu sztucznej inteligencji zajmuje 30 minut – mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. – Nie mamy danych, żeby ocenić, czy wpłynęło to radykalnie na wynik wyborów. Ale gdyby to zostało wykorzystane na masową skalę, moglibyśmy zapomnieć o wolnych i uczciwych wyborach.
AI zmienia reguły gry
Deepfaki to sztucznie generowane lub manipulowane obrazy, które mogą uchodzić za autentyczne. – Naciskamy na platformy, na których mogą pojawiać się takie treści, aby albo je oznaczyli, albo usunęli – mówiła Jourova w wywiadzie dla Bloomberga.
Szybki rozwój sztucznej inteligencji pozwala na tworzenie coraz bardziej przekonujących materiałów, które mogą przedstawiać polityków w sytuacjach, które nigdy się nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta