Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AI przewidzi chorobę, śmierć i czy będziesz bogaty

02 kwietnia 2024 | Cyfrowa Rzeczpospolita | Paweł Rożyński
Sztuczna inteligencja przewidzi już przyszłość człowieka. Pytanie, czy powinien ją znać
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Sztuczna inteligencja przewidzi już przyszłość człowieka. Pytanie, czy powinien ją znać

Naukowcy z Danii wykorzystują sztuczną inteligencję i dane milionów ludzi, aby przewidzieć, co wydarzy się w życiu danego człowieka i kiedy przyjdzie jego kres. To najdokładniejszy dotąd i najbardziej kompleksowy tego typu model.

Sztuczna inteligencja od lat przewiduje pogodę, trzęsienia ziemi, nawet możliwość popełnienia w danym miejscu przestępstwa. Ale wiarygodne prognozy dotyczące życia człowieka i czasu jego śmierci to coś nowego.

Duńscy twórcy modelu life2vec badają możliwości systemów głębokiego uczenia maszynowego do przewidywania szerokiego zakresu „wydarzeń życiowych” zdrowotnych lub społecznych. – To bardzo ogólne ramy umożliwiające prognozowanie życia ludzkiego. Można przewidzieć wszystko, jeśli dysponuje się danymi do wyszkolenia AI – powiedział AFP Sune Lehmann, profesor na Duńskim Uniwersytecie Technicznym (DTU) i jeden z autorów badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Nature Computational Science”.

Dla Lehmanna możliwości są nieograniczone. – AI może przewidywać skutki zdrowotne, a więc płodność lub otyłość. Może przewidzieć, kto zachoruje na raka, a kto nie. Ale może też przewidzieć, czy zarobisz dużo pieniędzy – dodał.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament