Niepewność prawa przeszkadza AI
Polskie firmy boją się o bezpieczeństwo danych i skutki prawne rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji.
Z raportu Deloitte wynika, że mimo pewnych obaw polskie firmy widzą w w sztucznej inteligencji szansę na rozwój i zdobycie przewagi nad konkurencją. Na potrzeby badania firma zadała szereg pytań 500 dyrektorom finansowym z 15 krajów naszego regionu. Dotyczyły one kluczowych korzyści i wyzwań związanych z rozwojem AI.
Wśród 84 respondentów z Polski wyraźnie widoczna jest większa świadomość wagi sztucznej inteligencji w strategii biznesowej – jako bardzo ważną wskazało ją 6 proc., jako ważną – 33 proc. – podczas gdy średnia dla wszystkich krajów wynosiła odpowiednio 5 proc. i 16 proc. Analogicznie – za nieważną uznaje ją tylko 17 proc. polskich respondentów, za mało ważną – 18 proc. Średnia odpowiedzi w regionie wynosi zaś 27 proc. i 26 proc.
Jednak jeśli chodzi o wdrażanie AI w organizacjach, Polska pozostaje nieco poniżej średniej – niemal co czwarta firma eksperymentuje z tą technologią, a 8 proc. rozpoczęło implementowanie jej do swoich strategii. Liderami są Czechy i Słowacja, gdzie suma tych wyników wynosi 42 proc. (w Polsce jedynie 32 proc.). W krajach bałtyckich odsetek ten sięga 40 proc., a średnio w regionie – 36 proc.
Trzy najważniejsze korzyści z wykorzystywania AI polscy dyrektorzy finansowi identyfikują podobnie jak ci z pozostałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta