Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile zostało z imperium Leszka Czarneckiego

02 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
Leszek Czarnecki przymusową restrukturyzację Getin Nobel Banku traktuje jako „systemową kradzież”
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Leszek Czarnecki przymusową restrukturyzację Getin Nobel Banku traktuje jako „systemową kradzież”

Amerykański fundusz Cerberus przejmuje VeloBank za nieco ponad 1 mld zł. Były właściciel banku podtrzymuje, że został ze swojego biznesu bezprawnie wywłaszczony. Żąda od państwa 1,5 mld zł odszkodowania.

Wyścig, choć nie był on zbyt zażarty, o nabycie VeloBanku wygrała spółka zależna funduszu Cerberus Capital Management, L.P. W piątek podpisała wstępną umową nabycia 100 proc. akcji banku za łączną kwotę ok. 1,08 mld zł, z czego 700 mln zł przeznaczone zostanie na dokapitalizowanie kredytodawcy.

Co się zmienia dla klientów

Finalizacja transakcji jest spodziewana w połowie 2024 roku, gdy Cerberus uzyska wszystkie niezbędne zgody regulacyjne, m.in. od Komisji Europejskiej oraz polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Dla klientów VeloBanku samo wejście nowego inwestora nie powinno wiele zmienić.

– Z perspektywy klienta transakcja potwierdza stabilność i pewność zrównoważonego rozwoju oferty, m.in. produktów depozytowych, niezmiennie gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – zaznaczył bank w komunikacie. Co ciekawe, Cerberus ma planować kontynuację współpracy z zespołem VeloBanku.

– Nasza strategia zakłada dalszy dynamiczny rozwój, zarówno w zakresie oferty produktowej, jak i proponowanych usług – deklaruje Adam Marciniak, prezes VeloBanku. – Dodatkowy kapitał umocni naszą pozycję i umożliwi realizację kolejnych pomysłów – zaznacza.

Proces resolution

VeloBank to instytucja pomostowa, do której przeniesiono część działalności Getin Noble Banku (bez kredytów frankowych) po jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12838

Wydanie: 12838

Spis treści
Zamów abonament