Zakres uproszczonych ram zarządzania ryzykiem w DORA
Objęcie uproszczonymi ramami zarządzania ryzykiem małych domów maklerskich będzie miało niebagatelne znaczenie dla wdrożenia wymogów DORA w tych instytucjach.
radca prawny, wspólnik zarządzający w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
radca prawny w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Ramy zarządzania ryzykiem w rozporządzeniu DORA, czyli Digital Operational Resilience Act, mają zastosowanie głównie do dostawców usług cyfrowych oraz instytucji finansowych. Ich zakres obejmuje identyfikację, ocenę i zarządzanie ryzykiem związanym z operacjami cyfrowymi, w tym zagrożeniami dla bezpieczeństwa, ciągłości działania i integralności danych.
W związku ze wzrostem znaczenia rozwiązań cyfrowych, a tym samym zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa, podejmowane są kolejne działania w ramach realizacji strategii odporności cyfrowej Unii Europejskiej ogłoszonej w 2020 r. Elementem tych działań jest przyjęcie rozporządzenia DORA, które zacznie być stosowane, począwszy od 17 stycznia 2025 r.
Przepisy DORA będą miały istotne znaczenie dla szeregu podmiotów finansowych oraz dostawców usług technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Jednakże nie wszystkie wymogi przewidziane w DORA będą dotyczyć podmiotów finansowych w tym samym stopniu. Część z nich zostanie całkowicie zwolniona z realizacji nowych obowiązków, inne zaś zobowiązane będą wdrożyć ich uproszczone wersje. Do tej drugiej grupy należą zwłaszcza małe podmioty finansowe, takie jak małe domy maklerskie. Na jakie ułatwienia mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta