Nowe otwarcie Malborka, także w sferze cyfrowej
Centrum Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim, Pracownia Konserwatorska, która skupi się na konserwacji i badaniach zbiorów muzealnych związanych z historią zamku i regionu, biblioteka cyfrowa dostępna przez 24 godziny 7 dni w tygodniu i Pracownia Digitalizacji – to tylko niektóre nowe przestrzenie, które zostały utworzone na Przedzamczu zamku w Malborku.
Powstały one w ramach projektu „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych”. Zakładał on, oprócz samej konserwacji reliktów oraz odbudowy brył historycznych obiektów, szereg działań o charakterze edukacyjno-kulturalnym, szkolenia dla kadry Muzeum oraz działania w partnerstwie z Bodø Kommune i Nordlandsmuseet Bodø.
– Obecnie na bazie tego, że uratowaliśmy dwie cząsteczki Przedzamcza, które od wojny właściwie nie były ruszane, chcemy stworzyć przestrzeń umożliwiającą prowadzenie różnego rodzaju zajęć warsztatowych i rozszerzenie oferty edukacyjnej realizowanej stacjonarnie i online – mówi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. – Idea odbudowy Przedzamcza nakierowana jest nie tylko na potrzeby Muzeum, ale także społeczności lokalnej. W ten projekt wpisanych jest mnóstwo działań edukacyjnych związanych z opowieścią o dziedzictwie. Procesy adaptacji dziedzictwa są skomplikowane, obecne w codziennym życiu i często niełatwe. Całą naszą siłę wkładamy w edukację nowych pokoleń, tłumacząc im, na czym polega historia tych ziem, pokazujemy, że nie jest to dziedzictwo obce, że jesteśmy jego częścią. Zamek w 1945 r. został w 60 proc. zniszczony i to, co widzimy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta