Przepisy o sygnalistach przewidują większą ochronę praw pracowników
W związku z realną szansą wejścia w życie przepisów ustawy jeszcze w tym roku, potencjalni pracodawcy powinni zacząć przygotowywać się na konieczność modernizacji wewnętrznych przepisów i dostosowanie ich do nowych regulacji.
W ostatnim czasie na nowo ruszyły prace legislacyjne nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów („ustawa”), co jest pierwszym podejściem nowego rządu do ostatecznego zaimplementowania przepisów unijnych.
Projektowana regulacja jest wynikiem obowiązku implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów Dyrektywy 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej powinna była wdrożyć stosowne przepisy do 17 grudnia 2021 r.
Co przewiduje ustawa
Założeniem ustawy jest przyznanie ochrony tzw. sygnalistom, czyli osobom, które decydują się na zgłoszenie naruszeń prawa. Zgłoszenia mogą być dokonywane w sposób wewnętrzny albo zewnętrzny, z kolei w zakresie podmiotowym dokonać mogą ich pracownicy (w ramach stosunku pracy) oraz osoby, które powzięły wiadomość o takowych naruszeniach niezależnie od podstawy prawnej świadczeń pracy. W związku z tym zgłosić nieprawidłowości będzie mogła zarówno osoba zatrudniona na umowę o pracę, jak i stażysta czy praktykant.
Sama ochrona polegać ma przede wszystkim na ustanowieniu zakazu działań odwetowych ze strony pracodawcy, w szczególności wynikającego z ujawnienia naruszeń ewentualnego rozwiązania stosunku pracy lub inicjowania postępowań przeciwko sygnaliście. Należy jednak pamiętać, że ochronie podlegać będą jedynie uzasadnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta