Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika

26 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Firmy stopniowo przekonują się, że wydatki na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej pracowników to nie tylko narzędzie budowy dobrego wizerunku (employer branding), ale też inwestycja, która pomaga ograniczyć koszty absencji chorobowej.
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Firmy stopniowo przekonują się, że wydatki na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej pracowników to nie tylko narzędzie budowy dobrego wizerunku (employer branding), ale też inwestycja, która pomaga ograniczyć koszty absencji chorobowej.

Potrzebna gospodarce dłuższa aktywność zawodowa Polaków nie będzie możliwa bez poprawy naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Także przy wsparciu pracodawców.

Prawie dziewięć na dziesięć spośród 17,3 mln pracujących osób w Polsce (w tym 16,6 mln w wieku produkcyjnym) oceniało w IV kw. ub.r. swój stan zdrowia jako co najmniej dobry. Ten wynik badania GUS to pozytywna wiadomość dla pracodawców, choć ich uwagę powinien zwrócić widoczny spadek liczby i udziału osób, które swoje zdrowie oceniają bardzo dobrze.

O ile jeszcze na początku 2021 r. ta grupa liczyła prawie 3,9 mln osób (23 proc. ogółu pracujących), o tyle pod koniec zeszłego roku zmalała do 3 mln, czyli nieco ponad 17 proc. Po części jest to efekt starzenia się polskich pracowników. Według ostatnich danych GUS, z października ’23, średni wiek osób pracujących w gospodarce narodowej sięgał wtedy 42,6 roku, czyli o 0,2 więcej niż w grudniu poprzedniego roku (42,4 roku).

Przyczynia się do tego rosnąca liczba aktywnych zawodowo osób w wieku emerytalnym; pod koniec zeszłego roku było ich prawie 740 tys., a w kolejnych latach może ich przybywać szybciej. Według ubiegłorocznego sondażu portalu Pracuj.pl aż ośmiu na dziesięciu Polaków w wieku 55–65 lat zamierza nadal pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ta gotowość do dłuższej pracy (wynikająca też z potrzeb finansowych) to dobra wiadomość dla pracodawców, którym coraz trudniej będzie o młodych pracowników. Według prognozy GUS liczba osób w wieku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12859

Wydanie: 12859

Spis treści
Zamów abonament