Zatrudnienie pracowników tymczasowych może być wyzwaniem
Przed skorzystaniem z usług agencji pracy przedsiębiorca powinien dokładnie zapoznać się z zawieraną umową.
radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński
aplikant adwokacki, Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński
Korzystanie z pracy świadczonej przez pracowników tymczasowych przez przedsiębiorstwa przemysłowe jest obecnie powszechne. Ze względu na metodykę działania agencji pracy procedura pozyskiwania pracowników jest dla takich przedsiębiorstw niezwykle szybka i prosta, a przez to bardzo korzystna. Jednakże specyfika pracy tymczasowej stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań prawnych, na które należy uważać.
Trójstronny układ
Skorzystanie z pracy pracowników tymczasowych tworzy trójstronny stosunek prawny pomiędzy tymi pracownikami, agencją pracy a przedsiębiorstwem. Choć przedsiębiorstwo uzyskuje miano „pracodawcy użytkownika”, to agencja pozostaje formalnym pracodawcą dla pracowników tymczasowych. Jedną z głównych korzyści dla przedsiębiorstw wynikających z opisywanego rozwiązania jest pominięcie czasochłonnej procedury rekrutacji. Większość agencji pracy korzysta z tzw. zamówień, w których należy wskazać wolne stanowiska pracy oraz liczbę osób poszukiwanych na dane stanowisko. Proces rekrutacji odpowiednich kandydatów, a następnie procedura nawiązania stosunku prawnego leżą po stronie agencji pracy. Agencja również pełni rolę płatnika zaliczek na podatek dochodowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta